Учениците на МГ „Акад. Кирил Попов“ отново доказват, че пътят на знанието има много посоки – не само към математическите върхове, но и към философските дълбини.

След забележителното представяне на националната олимпиада по философия Онур Кемалов Чешлиев от Х ж клас продължи своя философски път и се отличи с високи резултати в две национални състезания по философия през 2025 година.

На XXXIII Национална конференция по литература, история и философия „Битие и време“ – гр. Варна, Онур спечели първо място в секция „Философия“ със своето есе на тема „Пътят на човека в необяснимото време“. Вдъхновен от мислите на Августин, Хайдегер, Киркегор, Витгенщайн и Сартр, Онур изследва природата на времето като ирационална същност, отъждествява я с божественото и стига до заключението, че смисълът на живота на философа е самото търсене – без гаранции за отговор, но с дълбока вътрешна необходимост.

Силното му представяне и защитата на есето му пред журито впечатлиха организаторите и той бе поздравен лично от преподаватели, които изразиха възхищение от зрелостта и оригиналността на неговата философска мисъл.

Малко по-късно, във Велико Търново, Онур се включи в Деветото национално ученическо състезание за философско есе, организирано от Философския факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Там той представи философско есе по мисълта на Шелинг: „Красотата е безкрайност, изразена в крайна форма“, и постигна резултат от 90,5 точки и оценка отличен 5,64. Онур проследява как философите от Античността до модерността разбират понятието за красота, и го интерпретира като връзка между сетивното и духовното, между формата и смисъла. В текста си изгражда оригинална перспектива, в която красотата е преживяване, което надхвърля външното и навлиза в света на идеите и съзерцанието. Той извежда мисълта, че крайността и безкрайността се преплитат, а красотата е онова пространство, в което това преплитане става осезаемо.

Тези впечатляващи постижения са плод на задълбочена работа, личен интерес и отдаденост. Онур Чешлиев посещава школата по философия към МГ „Акад. Кирил Попов“, ръководена от г-жа Петя Михова, където учениците развиват умения за писане на философски есета, изграждане на аргументирана позиция, критично мислене и задълбочено разбиране на смисъла на различни текстове и идеи. Школата дава възможност на младите хора да мислят, да се съмняват, да формулират своите въпроси и да изграждат смисъл в един все по-сложен свят.

Успехът на Онур е доказателство, че философията има дълбоко място в образованието, когато е поднесена с уважение към мисленето на ученика и с доверие в неговия интелектуален потенциал.

 

Петя Михова,

Учител по философия в МГ „Акад. Кирил Попов“

Leave A Comment